Vladivostok Spring 2020


Date
Mar 14 - 15, 2020
City
Vladivostok, Russia
Venue

103, Prospekt 100-Stoletiya, Vladivostok, Russia

Address
103, Prospekt 100-Stoletiya,Vladivostok, Russia
Details

2nd floor, 103, Prospekt 100-Stoletiya,Vladivostok, Russia

Organizers
Dmitry Matthew Yaquinto and Tatyana Yaquinto (Татьяна Якинто)
WCA Delegate
Artem Kuminov
Contact

*Myagmardorj Ulziijargal *Dmitry Matthew Yaquinto *Yaquinto Tatyana Viktorovna

Download all the competition's details as PDF here.
Information

Contact/Контакты

Delegate: Artem Kuminov

Gmail: akuminov@worldcubeassociation.org

Organizer: Dmitry Matthew Yaquinto

Gmail: dima.yakinto03@gmail.com

Phone number: +79841536457

Organizer: Tatyana Yaquinto

Gmail: tkopytseva@list.ru

Phone number: +79147917926

Events
Main event
Competitors
47
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 65 competitors.
The base registration fee for this competition is 950 ₽ (Russian Ruble).
Registration fees won't be refunded under any circumstance.
No on the spot registrations will be accepted.
Spectators can attend for free.

Payment options:

Sberbank by phone: +79147917926

PayPal: tkopytseva@list.ru

Please be sure to include your name in the transaction!

Highlights
Click here to display the highlights of the competition.

Aleksandr Nedelko won with an average of 11.55 seconds in the 3x3x3 Cube event. Makar Leonov (Макар Леонов) finished second (11.62) and Dmitry Matthew Yaquinto finished third (11.74).

Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Aleksandr Nedelko 10.47 11.55 Russia 12.7812.1911.8010.6510.47
2x2x2 Cube Dmitry Matthew Yaquinto 2.45 3.88 Russia 5.284.284.662.452.70
4x4x4 Cube Aleksandr Nedelko 28.56 34.76 Russia 36.6028.5634.1936.9333.49
5x5x5 Cube Aleksandr Nedelko 59.05 1:04.05 Russia 1:09.761:03.4659.051:02.831:05.87
6x6x6 Cube Aleksandr Nedelko 2:04.16 2:14.07 Russia 2:17.722:20.322:04.16
7x7x7 Cube Aleksandr Nedelko 2:49.76 2:55.93 Russia 2:49.762:57.953:00.07
3x3x3 Blindfolded Takuma Shirahase (白波瀬拓磨) 3:19.53 DNF Japan 3:19.53DNFDNF
3x3x3 One-Handed Dmitry Matthew Yaquinto 14.74 17.20 Russia 15.8817.5118.2121.3014.74
Clock Artem Kuminov 6.56 7.86 Russia 7.718.0014.946.567.86
Megaminx Iurii Chesnokov (Юрий Чесноков) 57.23 1:03.30 Russia 57.2358.631:06.001:07.511:05.28
Pyraminx Dmitry Matthew Yaquinto 3.87 4.98 Russia 5.626.183.874.954.36
Skewb Ilya Sokolov (Илья Соколов) 6.16 7.50 Russia 6.939.816.167.498.09
Square-1 Iurii Chesnokov (Юрий Чесноков) 15.96 18.57 Russia 22.4415.9618.4520.8816.39
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 2:00.00 Top 20 advance to next round
Second round Ao5 1:00.00 Top 10 advance to next round
Final Ao5 40.00
2x2x2 Cube First round Ao5 1:00.00 Top 10 advance to next round
Final Ao5 30.00
4x4x4 Cube First round Bo2 / Ao5 2:30.00 2 attempts to get < 2:00.00 Top 10 advance to next round
Final Ao5 2:00.00
5x5x5 Cube Final Bo2 / Ao5 3:30.00 2 attempts to get < 2:30.00
6x6x6 Cube Final Bo1 / Mo3 5:00.00 1 attempt to get < 3:30.00
7x7x7 Cube Final Bo1 / Mo3 7:00.00 1 attempt to get < 5:00.00
3x3x3 Blindfolded Final Bo3 7:00.00
3x3x3 One-Handed First round Bo2 / Ao5 2:00.00 2 attempts to get < 1:00.00 Top 10 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Clock Final Bo2 / Ao5 1:20.00 2 attempts to get < 1:00.00
Megaminx Final Bo2 / Ao5 3:30.00 2 attempts to get < 2:30.00
Pyraminx First round Bo2 / Ao5 1:00.00 2 attempts to get < 30.00 Top 10 advance to next round
Final Ao5 30.00
Skewb First round Bo2 / Ao5 1:00.00 2 attempts to get < 30.00 Top 10 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Square-1 Final Bo2 / Ao5 1:30.00 2 attempts to get < 1:00.00

You are viewing the schedule for the venue 103, Prospekt 100-Stoletiya, Vladivostok, Russia.
The schedule is displayed in the timezone Asia/Vladivostok.

Schedule for Saturday (March 14, 2020)

From 09:00 AM
To 09:50 AM
Registration
2nd floor, 103, Prospekt 100-Stoletiya,Vladivostok, Russia
From 09:50 AM
To 10:00 AM
Tutorial for new competitors
2nd floor, 103, Prospekt 100-Stoletiya,Vladivostok, Russia
From 10:00 AM
To 10:50 AM
6x6x6 Cube Final
2nd floor, 103, Prospekt 100-Stoletiya,Vladivostok, Russia
Format
Bo1 / Mo3
Time limit
5:00.00
Cutoff
1 attempt to get < 3:30.00
From 10:50 AM
To 11:50 AM
7x7x7 Cube Final
2nd floor, 103, Prospekt 100-Stoletiya,Vladivostok, Russia
Format
Bo1 / Mo3
Time limit
7:00.00
Cutoff
1 attempt to get < 5:00.00
From 11:50 AM
To 12:40 PM
Megaminx Final
2nd floor, 103, Prospekt 100-Stoletiya,Vladivostok, Russia
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
3:30.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:30.00
From 12:40 PM
To 01:30 PM
Square-1 Final
2nd floor, 103, Prospekt 100-Stoletiya,Vladivostok, Russia
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
1:30.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:00.00
From 01:30 PM
To 02:30 PM
Lunch
2nd floor, 103, Prospekt 100-Stoletiya,Vladivostok, Russia
From 02:30 PM
To 02:50 PM
3x3x3 Blindfolded Final
2nd floor, 103, Prospekt 100-Stoletiya,Vladivostok, Russia
Format
Bo3
Time limit
7:00.00
From 02:50 PM
To 03:30 PM
Clock Final
2nd floor, 103, Prospekt 100-Stoletiya,Vladivostok, Russia
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
1:20.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:00.00
From 03:30 PM
To 04:10 PM
3x3x3 One-Handed First round
2nd floor, 103, Prospekt 100-Stoletiya,Vladivostok, Russia
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
2:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:00.00
Proceed
Top 10 advance to next round
From 04:10 PM
To 05:00 PM
5x5x5 Cube Final
2nd floor, 103, Prospekt 100-Stoletiya,Vladivostok, Russia
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
3:30.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:30.00
From 05:00 PM
To 05:20 PM
3x3x3 One-Handed Final
2nd floor, 103, Prospekt 100-Stoletiya,Vladivostok, Russia
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 05:20 PM
To 05:50 PM
Extra event: 3x3x3 Team-Blind
2nd floor, 103, Prospekt 100-Stoletiya,Vladivostok, Russia
From 05:50 PM
To 06:20 PM
Extra event: Ivy cube
2nd floor, 103, Prospekt 100-Stoletiya,Vladivostok, Russia

Schedule for Sunday (March 15, 2020)

From 09:00 AM
To 09:50 AM
Registration
2nd floor, 103, Prospekt 100-Stoletiya,Vladivostok, Russia
From 09:50 AM
To 10:00 AM
Tutorial for new competitors
2nd floor, 103, Prospekt 100-Stoletiya,Vladivostok, Russia
From 10:00 AM
To 11:15 AM
3x3x3 Cube First round
2nd floor, 103, Prospekt 100-Stoletiya,Vladivostok, Russia
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
Proceed
Top 20 advance to next round
From 11:15 AM
To 12:00 PM
2x2x2 Cube First round
2nd floor, 103, Prospekt 100-Stoletiya,Vladivostok, Russia
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 10 advance to next round
From 12:00 PM
To 12:35 PM
Pyraminx First round
2nd floor, 103, Prospekt 100-Stoletiya,Vladivostok, Russia
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
1:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 30.00
Proceed
Top 10 advance to next round
From 12:35 PM
To 01:00 PM
Skewb First round
2nd floor, 103, Prospekt 100-Stoletiya,Vladivostok, Russia
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
1:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 30.00
Proceed
Top 10 advance to next round
From 01:00 PM
To 02:00 PM
Lunch
2nd floor, 103, Prospekt 100-Stoletiya,Vladivostok, Russia
From 02:00 PM
To 03:00 PM
4x4x4 Cube First round
2nd floor, 103, Prospekt 100-Stoletiya,Vladivostok, Russia
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
2:30.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:00.00
Proceed
Top 10 advance to next round
From 03:00 PM
To 03:30 PM
3x3x3 Cube Second round
2nd floor, 103, Prospekt 100-Stoletiya,Vladivostok, Russia
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 10 advance to next round
From 03:30 PM
To 03:50 PM
Skewb Final
2nd floor, 103, Prospekt 100-Stoletiya,Vladivostok, Russia
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 03:50 PM
To 04:10 PM
Pyraminx Final
2nd floor, 103, Prospekt 100-Stoletiya,Vladivostok, Russia
Format
Ao5
Time limit
30.00
From 04:10 PM
To 04:30 PM
4x4x4 Cube Final
2nd floor, 103, Prospekt 100-Stoletiya,Vladivostok, Russia
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
From 04:30 PM
To 04:50 PM
2x2x2 Cube Final
2nd floor, 103, Prospekt 100-Stoletiya,Vladivostok, Russia
Format
Ao5
Time limit
30.00
From 04:50 PM
To 05:50 PM
3x3x3 Cube Final
2nd floor, 103, Prospekt 100-Stoletiya,Vladivostok, Russia
Format
Ao5
Time limit
40.00
From 06:00 PM
To 06:20 PM
Awards
2nd floor, 103, Prospekt 100-Stoletiya,Vladivostok, Russia

Дополнительные дисциплины будут проведены при поддержке Speedcubing Extra Events.

Условия:

С правилами можно ознакомиться на сайте SEE в разделе Reguations
Для участия в дополнительных дисциплинах участник должен быть зарегистрирован на соревнования на сайте WCA
Участие в дополнительных дисциплинах бесплатное
Регистрация
Расписание дополнительных дисциплин доступно в основном расписании на странице соревнований на сайте WCA

Дисциплина Формат Лимит Катофф
3x3x3 Team-Blind Mo5 2:00.00 1:00.00

Ivy cube Mo5 1:00.00 0:30.00

Information:

You can knew about extra events rules at SEE website Reguations page
You should be registered to competition at WCA website
Participation in extra events is free
Registration
Schedule for extra events is in basic schedule

Event Format Limit Cut-off
3x3x3 Team-Blind Mo5 2:00.00 1:00.00

Ivy cube Mo5 1:00.00 0:30.00

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a cutoff round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.