Danish Small Cube Open 2015


Date
May 24 - 25, 2015
City
Roskilde, Denmark
Venue

Roskilde Tekniske Gymnasium

Address
Pulsen 4
Website
Danish Small Cube Open 2015 website
WCA Delegate
Henrik Buus Aagaard
Contact

Christian Schiøtt,Jesper Kisum

Information

Participants: 100kr (lunch both days and breakfast monday included). Spectators: free. It is possible to sleep at venue.

Events
Main event
Competitors
22
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
Highlights
Click here to display the highlights of the competition.

Nathaniel Berg won with an average of 10.83 seconds in the 3x3x3 Cube event. Oscar Roth Andersen finished second (12.67) and Johan Torp Jacobsen finished third (12.88).

3x3x3 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Nathaniel Berg 9.24 10.83 Sweden 11.9011.509.2411.649.34
2 Oscar Roth Andersen 9.47 12.67 Denmark 12.9012.259.4729.6212.85
3 Johan Torp Jacobsen 11.63 12.88 Denmark 13.4613.3611.8214.8811.63
4 Micki Kanaiya Harning 10.32 13.00 Denmark 12.6512.2314.7014.1210.32
5 Christian Schiøtt 12.91 13.50 Denmark 13.5712.9313.9919.1112.91
6 Liam Hallberg 12.17 13.57 Sweden 14.2914.8713.2612.1713.16
7 Henrik Buus Aagaard 12.45 13.69 Denmark 13.4014.7112.4515.9512.95
8 Karina Grandjean Beck 11.38 14.19 Denmark 15.3713.9811.3814.1614.44
9 Fredrik Trondhjem 14.26 14.85 Denmark 14.2615.0817.3514.3215.14
10 Lars Vennike Nielsson 11.99 15.36 Denmark 16.8816.0714.6511.9915.37
11 Steffen Nielsen 15.65 17.69 Denmark 17.4919.7915.6518.9216.66

3x3x3 Cube Second round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Nathaniel Berg 10.01 11.21 Sweden 12.2810.7312.1010.0110.81
2 Henrik Buus Aagaard 11.26 12.14 Denmark 11.2713.8511.2611.9113.24
3 Johan Torp Jacobsen 11.94 12.18 Denmark 11.9411.9513.7312.0912.49
4 Oscar Roth Andersen 10.83 12.42 Denmark 12.5010.9213.8510.8314.24
5 Karina Grandjean Beck 10.97 12.68 Denmark 10.9713.1314.6313.5511.37
6 Lars Vennike Nielsson 12.31 14.52 Denmark 15.4913.8415.7614.2412.31
7 Micki Kanaiya Harning 12.99 14.92 Denmark 15.1615.3414.2716.8112.99
8 Fredrik Trondhjem 14.34 15.86 Denmark 16.8614.3414.9819.4815.74
9 Liam Hallberg 13.66 16.14 Sweden 13.6615.6516.1016.6817.55
10 Christian Schiøtt 14.03 16.18 Denmark 16.4315.5616.5614.0316.61
11 Steffen Nielsen 13.40 16.30 Denmark 13.4017.0714.7817.0425.82
12 Darja Makurina 15.90 18.57 Latvia 20.9118.1815.9020.0117.52
13 Rasmus Guldager 20.18 21.75 Denmark 22.5022.2928.0120.4520.18
14 Christian Mikkelstrup 21.61 25.29 Denmark 21.6125.1829.5423.1027.58
15 Victor Glyrskov 25.60 29.93 Denmark 30.5030.5925.6030.9928.69

3x3x3 Cube First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Nathaniel Berg 10.82 11.48 Sweden 11.8311.6811.2310.8211.52
2 Karina Grandjean Beck 10.78 11.95 Denmark 11.6811.2112.9713.3510.78
3 Oscar Roth Andersen 10.63 12.61 Denmark 11.7014.1412.0015.3210.63
4 Micki Kanaiya Harning 12.92 13.07 Denmark 13.0214.1313.2012.9812.92
5 Fredrik Trondhjem 12.48 14.35 Denmark 12.4816.0316.4313.7113.31
6 Johan Torp Jacobsen 12.58 14.40 Denmark 14.6014.0712.5814.5416.33
7 Henrik Buus Aagaard 13.52 14.46 Denmark 14.6913.5214.2315.3914.45
8 Christian Schiøtt 13.83 14.96 Denmark 15.2914.9813.8317.3114.60
9 Liam Hallberg 12.55 15.31 Sweden 13.8615.7616.3017.2212.55
10 Lars Vennike Nielsson 14.64 15.82 Denmark 16.4515.6514.6415.8615.96
11 Darja Makurina 15.20 17.34 Latvia 20.4915.8125.7815.7215.20
12 Steffen Nielsen 16.33 18.72 Denmark 17.2319.3719.5616.3319.91
13 Christian Mikkelstrup 17.98 19.66 Denmark 25.4420.0720.5118.4017.98
14 Rasmus Guldager 20.31 22.44 Denmark 24.6821.9220.3123.4721.93
15 Victor Glyrskov 24.50 27.11 Denmark 28.3225.5727.4524.5029.52
16 Mikela Elleby Jørgensen 25.91 28.25 Denmark 25.9430.7230.0828.7225.91
17 Camilla Jul Nielsson 27.69 31.91 Denmark 32.8327.6947.8930.4632.44
18 Sebastian Sørup Pedersen 29.24 36.83 Denmark 39.4629.2438.34DNF32.68
19 Lior Edelberg Shabat 42.96 53.78 Denmark 56.8542.9654.0050.50DNF
20 Mogens Gallardo 51.80 1:09.67 Denmark 51.80DNF58.141:35.6655.21

2x2x2 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Liam Hallberg 3.29 3.91 Sweden 3.294.186.623.933.61
2 Micki Kanaiya Harning 3.67 4.37 Denmark 3.897.494.424.813.67
3 Karina Grandjean Beck 4.53 4.86 Denmark 4.605.444.536.394.54
4 Fredrik Trondhjem 4.56 5.20 Denmark 4.574.706.516.344.56
5 Henrik Buus Aagaard 3.20 5.77 Denmark 3.205.088.127.904.32
6 Johan Torp Jacobsen 4.80 5.91 Denmark 6.465.028.656.264.80
7 Rasmus Guldager 5.08 6.58 Denmark 8.865.777.035.086.93
8 Victor Glyrskov 5.97 6.96 Denmark 8.595.986.465.978.43
9 Lars Vennike Nielsson 4.99 7.02 Denmark 13.746.964.998.036.06
10 Christian Schiøtt 4.96 7.06 Denmark 8.994.9612.006.565.64
11 Steffen Nielsen 5.47 10.02 Denmark 14.755.476.388.92DNF
12 Nathaniel Berg 3.94 DNF Sweden 4.513.94DNF5.45DNF

2x2x2 Cube First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Micki Kanaiya Harning 3.37 3.73 Denmark 3.804.263.373.563.82
2 Liam Hallberg 2.84 3.79 Sweden 4.883.872.843.434.07
3 Karina Grandjean Beck 2.99 4.43 Denmark 3.772.994.237.995.30
4 Fredrik Trondhjem 3.88 4.56 Denmark 4.143.885.317.184.22
5 Henrik Buus Aagaard 1.92 4.77 Denmark 5.474.551.925.064.69
6 Christian Schiøtt 2.38 4.87 Denmark 3.695.682.385.395.54
7 Johan Torp Jacobsen 3.44 4.98 Denmark 6.495.983.444.344.61
8 Nathaniel Berg 4.45 5.00 Sweden 5.534.455.025.304.67
9 Rasmus Guldager 4.36 6.04 Denmark 7.246.204.364.678.29
10 Lars Vennike Nielsson 4.21 6.59 Denmark 8.147.584.217.155.03
11 Victor Glyrskov 5.93 6.59 Denmark 6.595.936.197.417.00
12 Steffen Nielsen 4.29 6.75 Denmark 6.026.404.297.947.83
13 Jesper Asbjørn Juul Kisum 3.63 7.37 Denmark 6.467.553.638.0914.57
14 Christian Mikkelstrup 3.55 8.08 Denmark 7.933.559.867.628.68
15 Mogens Gallardo 10.17 14.41 Denmark 15.5711.4016.2710.1716.31
16 Mikela Elleby Jørgensen 6.29 19.81 Denmark 6.896.2936.6132.8719.68
17 Lior Edelberg Shabat 17.86 20.35 Denmark 31.9621.7417.8619.7519.55

4x4x4 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Nathaniel Berg 37.45 40.39 Sweden 56.1138.0837.9637.4545.12
2 Karina Grandjean Beck 36.05 41.86 Denmark 43.4645.2036.9154.2336.05
3 Oscar Roth Andersen 41.56 46.25 Denmark 43.8751.5055.7541.5643.37
4 Micki Kanaiya Harning 50.60 54.31 Denmark 50.6057.0654.6854.9953.26
5 Henrik Buus Aagaard 50.31 54.47 Denmark 50.3156.4154.041:20.0152.96
6 Fredrik Trondhjem 53.99 1:04.40 Denmark 1:07.461:03.491:02.261:20.1253.99
7 Darja Makurina 58.82 1:04.77 Latvia 58.821:03.281:04.251:08.371:06.77
8 Christian Schiøtt 58.62 1:05.24 Denmark 1:14.021:03.381:03.2658.621:09.09
9 Liam Hallberg 1:01.86 1:08.34 Sweden 1:17.121:13.321:01.861:09.191:02.52
10 Lars Vennike Nielsson 57.05 1:16.49 Denmark 1:16.621:16.361:18.351:16.5057.05
11 Steffen Nielsen 1:06.59 1:23.20 Denmark 1:33.971:19.761:17.851:06.591:32.00
12 Johan Torp Jacobsen 1:17.11 1:26.07 Denmark 1:26.031:34.611:17.111:31.431:20.75

4x4x4 Cube First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Karina Grandjean Beck 35.29 39.13 Denmark 42.0235.2940.3136.2440.84
2 Nathaniel Berg 34.84 43.42 Sweden 34.8452.3041.2745.5743.43
3 Oscar Roth Andersen 42.57 46.91 Denmark 47.1444.2842.5756.6049.32
4 Henrik Buus Aagaard 48.78 53.09 Denmark 49.7048.7850.041:04.3659.54
5 Micki Kanaiya Harning 44.66 53.64 Denmark 58.5155.381:09.9847.0444.66
6 Darja Makurina 58.45 59.62 Latvia 58.4559.141:10.041:01.2458.47
7 Fredrik Trondhjem 57.14 1:00.62 Denmark 57.1458.441:21.681:04.4159.00
8 Liam Hallberg 57.21 1:04.27 Sweden 1:10.581:17.3959.541:02.6957.21
9 Christian Schiøtt 58.72 1:07.09 Denmark 1:17.5759.671:04.4958.721:17.12
10 Lars Vennike Nielsson 56.70 1:08.90 Denmark 1:20.801:09.6356.701:10.661:06.41
11 Steffen Nielsen 1:02.11 1:10.27 Denmark 1:08.061:02.111:10.901:11.861:23.97
12 Johan Torp Jacobsen 1:08.42 1:24.13 Denmark 1:26.071:08.421:25.85DNF1:20.47
13 Mikela Elleby Jørgensen 1:48.79 1:55.86 Denmark 2:03.911:51.002:11.631:52.671:48.79
14 Victor Glyrskov 1:30.88 2:03.28 Denmark 2:05.992:09.062:10.201:54.781:30.88
15 Christian Mikkelstrup 1:59.88 2:21.59 Denmark 1:59.882:35.252:26.172:03.352:53.55
16 Rasmus Guldager 1:52.66 2:31.13 Denmark 3:00.252:25.521:52.662:44.602:23.27

3x3x3 Blindfolded Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Henrik Buus Aagaard 1:41.99 2:08.95 Denmark 2:18.042:26.811:41.99
2 Christian Schiøtt 2:39.32 DNF Denmark DNFDNF2:39.32
3 Lars Vennike Nielsson 2:58.89 DNF Denmark 2:58.893:03.51DNF
4 Micki Kanaiya Harning DNF DNF Denmark DNFDNFDNF
4 Nathaniel Berg DNF DNF Sweden DNFDNFDNF
4 Steffen Nielsen DNF DNF Denmark DNFDNFDNF

3x3x3 Fewest Moves Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Christian Schiøtt 39 41.00 Denmark 394044
2 Micki Kanaiya Harning 39 42.33 Denmark 473941
3 Henrik Buus Aagaard 40 42.33 Denmark 404740
4 Nathaniel Berg 46 48.33 Sweden 465346
5 Fredrik Trondhjem 50 DNF Denmark 50DNFDNS
6 Darja Makurina 54 DNF Latvia 5554DNF
7 Steffen Nielsen 56 DNF Denmark 56DNFDNF
8 Mikela Elleby Jørgensen 60 DNF Denmark DNF6072
9 Lars Vennike Nielsson DNF DNF Denmark DNFDNFDNF

3x3x3 One-Handed Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Henrik Buus Aagaard 16.30 19.54 Denmark 19.4421.3620.4216.3018.76
2 Karina Grandjean Beck 16.13 20.27 Denmark 20.0221.2119.5830.2616.13
3 Nathaniel Berg 18.29 24.79 Sweden 21.5536.3318.2925.2627.57
4 Christian Schiøtt 20.01 25.82 Denmark 20.0123.6231.4926.5427.29
5 Micki Kanaiya Harning 24.84 26.24 Denmark 1:05.2926.0726.3724.8426.29
6 Johan Torp Jacobsen 29.28 32.15 Denmark 35.9735.4730.0830.9029.28
7 Liam Hallberg 31.54 34.16 Sweden 34.3331.5432.2735.8936.65
8 Fredrik Trondhjem 27.87 34.77 Denmark 39.6239.9934.5327.8730.17
9 Steffen Nielsen 34.37 42.01 Denmark 34.3743.5842.2647.3440.19
10 Darja Makurina 40.89 44.47 Latvia 42.6540.8948.03DNF42.74

3x3x3 One-Handed First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Henrik Buus Aagaard 19.50 20.19 Denmark 19.6419.5020.6021.7220.32
2 Karina Grandjean Beck 19.52 22.20 Denmark 23.5524.1521.3621.6919.52
3 Christian Schiøtt 24.80 26.30 Denmark 26.2525.8535.0726.8024.80
4 Nathaniel Berg 15.30 27.52 Sweden 24.49DNF39.4418.6215.30
5 Micki Kanaiya Harning 22.61 28.33 Denmark 32.2422.6124.2042.3628.54
6 Fredrik Trondhjem 30.68 34.21 Denmark 39.8734.9236.1930.6831.52
7 Liam Hallberg 35.40 37.34 Sweden 38.7037.2437.4635.4037.31
8 Johan Torp Jacobsen 37.58 41.23 Denmark 45.0441.2337.5837.6044.85
9 Darja Makurina 38.60 47.48 Latvia 48.091:13.0552.0342.3238.60
10 Steffen Nielsen 42.69 50.39 Denmark 42.691:56.3748.9943.0059.17
11 Rasmus Guldager 37.93 51.29 Denmark 1:10.1249.2537.9353.0951.53
12 Victor Glyrskov 39.44 51.68 Denmark 56.491:06.8640.5039.4458.04
13 Lars Vennike Nielsson 31.61 55.43 Denmark 1:08.4550.7147.14DNF31.61
14 Mikela Elleby Jørgensen 1:00.56 1:14.82 Denmark 1:24.971:16.651:11.391:00.561:16.41

Megaminx Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Oscar Roth Andersen 49.26 52.71 Denmark 57.2251.3357.5049.2649.58
2 Karina Grandjean Beck 1:01.42 1:04.68 Denmark 1:03.551:07.031:01.421:10.181:03.47
3 Nathaniel Berg 1:22.89 1:47.49 Sweden 1:22.892:14.371:34.052:00.161:48.25
4 Christian Schiøtt 1:48.20 2:01.17 Denmark 1:58.251:48.202:06.372:05.052:00.22
5 Lars Vennike Nielsson 2:11.76 2:51.03 Denmark 5:03.872:11.762:47.352:53.392:52.35
6 Liam Hallberg 2:20.12 3:11.26 Sweden 2:20.123:20.283:18.032:55.463:22.32
7 Steffen Nielsen 2:49.05 3:22.23 Denmark 3:35.002:49.053:27.193:04.503:48.01
8 Micki Kanaiya Harning 2:59.94 3:35.26 Denmark 3:36.123:34.363:35.312:59.944:02.02
9 Fredrik Trondhjem 3:34.26 4:01.12 Denmark 3:54.794:20.063:48.524:39.383:34.26
10 Victor Glyrskov 4:13.90 4:30.89 Denmark 4:13.904:22.394:52.624:48.084:22.19

Pyraminx Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Oscar Roth Andersen 3.25 3.60 Denmark 3.703.253.563.555.37
2 Liam Hallberg 2.98 3.85 Sweden 2.986.954.203.583.78
3 Nathaniel Berg 4.09 5.70 Sweden 6.205.864.095.037.55
4 Karina Grandjean Beck 7.66 8.53 Denmark 7.73DNF9.977.887.66
5 Micki Kanaiya Harning 6.00 9.47 Denmark 10.0910.377.966.0012.19
6 Christian Schiøtt 7.21 9.83 Denmark 9.889.8510.377.219.77
7 Rasmus Guldager 8.90 11.10 Denmark 8.9011.489.7812.05DNF
8 Victor Glyrskov 8.54 12.02 Denmark 11.1815.739.188.5415.71
9 Henrik Buus Aagaard 7.36 12.03 Denmark 14.5013.977.3613.218.91
10 Darja Makurina 11.74 13.15 Latvia 11.7412.4219.6512.4914.53
11 Fredrik Trondhjem 10.86 13.18 Denmark 10.8613.3419.4614.1012.09

Pyraminx First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Oscar Roth Andersen 2.61 3.30 Denmark 3.442.615.333.163.29
2 Liam Hallberg 3.26 4.45 Sweden 6.053.403.263.9110.02
3 Nathaniel Berg 3.86 5.47 Sweden 5.525.187.355.723.86
4 Karina Grandjean Beck 4.15 5.80 Denmark 6.335.674.155.416.84
5 Christian Schiøtt 7.41 8.09 Denmark 7.717.417.848.738.81
6 Micki Kanaiya Harning 4.91 8.91 Denmark 8.724.9110.567.4414.57
7 Rasmus Guldager 6.99 9.19 Denmark 6.9910.7619.808.178.65
8 Henrik Buus Aagaard 6.42 9.60 Denmark 18.9411.076.428.199.54
9 Victor Glyrskov 7.53 10.78 Denmark 7.5613.7111.0620.417.53
10 Fredrik Trondhjem 8.01 11.41 Denmark 10.5313.8210.378.0113.32
11 Darja Makurina 8.42 12.59 Latvia 8.4212.5217.5914.4710.78
12 Mikela Elleby Jørgensen 11.42 14.50 Denmark 14.4511.4218.4916.0113.05
13 Jordanas Kmielius 14.75 17.54 Lithuania DNF14.7517.8419.1815.60
14 Lars Vennike Nielsson 11.53 18.67 Denmark 11.5312.5318.2527.4325.24
15 Steffen Nielsen 14.87 22.04 Denmark 26.9616.2014.8722.9735.17

Skewb Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Nathaniel Berg 2.44 5.06 Sweden 6.264.024.892.448.88
2 Oscar Roth Andersen 3.22 5.99 Denmark 6.966.905.073.226.00
3 Liam Hallberg 3.05 8.11 Sweden 9.634.8710.143.059.82
4 Karina Grandjean Beck 3.97 9.19 Denmark 12.017.8710.323.979.37
5 Fredrik Trondhjem 4.22 9.50 Denmark 12.856.678.974.2217.50
6 Christian Schiøtt 4.19 10.72 Denmark 9.2719.6711.414.1911.49
7 Micki Kanaiya Harning 8.78 10.72 Denmark 14.638.7810.139.7912.24
8 Darja Makurina 6.37 NR 10.95 Latvia 17.1110.0012.949.926.37
9 Jesper Asbjørn Juul Kisum 8.77 19.22 Denmark 16.568.7725.4215.67DNF

Skewb First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Oscar Roth Andersen 4.27 5.32 Denmark 4.385.975.624.276.18
2 Nathaniel Berg 4.13 5.63 Sweden 4.135.635.285.99DNF
3 Liam Hallberg 5.00 8.09 Sweden 5.008.409.895.99DNF
4 Karina Grandjean Beck 7.30 8.53 Denmark 9.007.308.318.2910.69
5 Micki Kanaiya Harning 6.91 9.19 Denmark 6.919.0816.268.949.54
6 Christian Schiøtt 7.23 9.90 Denmark 10.967.2312.217.2511.48
7 Fredrik Trondhjem 5.65 11.03 Denmark 12.989.325.6514.5710.79
8 Darja Makurina 7.37 12.22 Latvia 10.999.877.3741.7915.79
9 Jesper Asbjørn Juul Kisum 9.57 14.86 Denmark 16.399.5716.7417.8411.45
10 Lars Vennike Nielsson 12.59 16.70 Denmark 26.3322.8912.5913.2913.92
11 Steffen Nielsen 9.90 18.10 Denmark 34.1714.2419.489.9020.59
12 Henrik Buus Aagaard 13.02 18.24 Denmark 23.0216.4618.1213.0220.14
13 Mikela Elleby Jørgensen 24.47 30.83 Denmark 24.4734.5126.68DNF31.31

Square-1 Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Oscar Roth Andersen 26.44 29.10 Denmark 28.5430.9727.791:19.6326.44
2 Nathaniel Berg 30.06 38.66 Sweden 37.4843.9847.7934.5330.06
3 Henrik Buus Aagaard 24.60 46.57 Denmark 1:11.8258.4034.6346.6724.60
4 Jesper Asbjørn Juul Kisum 34.94 48.43 Denmark 52.1551.4741.6759.8534.94
5 Christian Schiøtt 36.43 51.48 Denmark 36.4346.511:19.601:06.9440.99
6 Steffen Nielsen 34.96 1:21.10 Denmark 2:00.3259.241:37.671:26.3934.96

Square-1 First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Oscar Roth Andersen 26.01 34.05 Denmark 30.9933.7026.0137.4543.41
2 Henrik Buus Aagaard 25.82 40.46 Denmark 48.2339.8437.6025.8243.95
3 Nathaniel Berg 38.02 41.22 Sweden 38.0238.3939.1046.16DNF
4 Jesper Asbjørn Juul Kisum 35.01 43.06 Denmark 1:03.5148.2340.7940.1735.01
5 Christian Schiøtt 1:00.07 1:09.62 Denmark 1:25.181:02.171:19.461:07.231:00.07
6 Steffen Nielsen 46.88 1:18.16 Denmark 46.8857.451:42.741:37.211:19.82
7 Karina Grandjean Beck 1:02.18 1:21.01 Denmark 1:24.771:29.961:18.581:02.181:19.68
8 Victor Glyrskov 2:14.66 DNF Denmark 2:14.66DNFDNFDNSDNS

3x3x3 With Feet Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Henrik Buus Aagaard 42.66 53.68 Denmark 42.661:04.0154.38
2 Darja Makurina 1:31.14 NR 1:48.67 NR Latvia 1:47.192:07.691:31.14
3 Christian Schiøtt 3:05.70 3:13.86 Denmark 3:05.703:26.403:09.47
4 Micki Kanaiya Harning 3:33.54 4:26.49 Denmark 3:33.545:21.084:24.84
5 Jesper Asbjørn Juul Kisum 3:59.74 DNF Denmark 3:59.74DNFDNS
6 Victor Glyrskov 7:13.63 DNF Denmark 7:13.63DNFDNF
7 Fredrik Trondhjem DNF DNF Denmark DNFDNFDNF