Baikal Cubing 2018


Date
Sep 29 - 30, 2018
City
Irkutsk, Russia
Venue

INSTITUTE OF SYSTEM DYNAMICS AND CONTROL THEORY the name of V. M. MATROSOV

Address
Lermontov str., 134
Website
Baikal Cubing 2018 website
Contact

vasiliistasyev@gmail.com

Organizer
Zolotova Anastasia
WCA Delegate
Vasily Stasyev
Information

The registration will open on August 27 and will be closed on September 23, or when we reach 200 competitors.

Events
Main event
Competitors
130
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 200 competitors.
The base registration fee for this competition is 400 ₽ (Russian Ruble).
If your registration is cancelled before you will be refunded 100% of your registration fee.
On the spot registrations will be accepted with a base registration fee of 400 ₽ (Russian Ruble).
Spectators can attend for free.

Оплата за участие проводится на самом чемпионате, наличными.
Участие сторого по документам (паспорт или свидетельство о рождении).
За то,что не стартовал в чемпионате и не предупредил что не будешь участвовать в чемпионате - штраф 300 рублей.

The fee is payed at the venue.
You need to bring your ID (passport or birth certificate).
For not starting in the championship and not a warning that will not be in the championship - a fine of 300 rubles.

Highlights
Click here to display the highlights of the competition.

Esukhei Bat-Erdene (Бат-Эрдэнэ Есүхэй) won with an average of 11.25 seconds in the 3x3x3 Cube event. Bat-Erdene Sambuudolgor (Самбуудолгор Бат-Эрдэнэ) finished second (11.41) and Mikhail Kopylov (Михаил Копылов) finished third (11.70).

3x3x3 Cube

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Esukhei Bat-Erdene (Бат-Эрдэнэ Есүхэй) 8.39 11.25 Mongolia 8.3911.529.5214.5512.72
2 Bat-Erdene Sambuudolgor (Самбуудолгор Бат-Эрдэнэ) 10.48 11.41 Mongolia 13.7411.4811.4710.4811.27
3 Mikhail Kopylov (Михаил Копылов) 9.42 11.70 Russia 14.909.4216.359.8910.32

2x2x2 Cube

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Bat-Erdene Sambuudolgor (Самбуудолгор Бат-Эрдэнэ) 3.40 3.95 Mongolia 3.404.063.564.244.64
2 Esukhei Bat-Erdene (Бат-Эрдэнэ Есүхэй) 3.11 4.02 Mongolia 5.914.503.113.324.23
3 Vladislav Korovin (Владислав Коровин) 3.28 4.69 Russia 3.284.947.434.344.79

5x5x5 Cube

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Bat-Erdene Sambuudolgor (Самбуудолгор Бат-Эрдэнэ) 1:06.57 1:16.52 Mongolia 1:06.571:13.471:22.111:22.491:13.99
2 Esukhei Bat-Erdene (Бат-Эрдэнэ Есүхэй) 1:13.74 1:19.83 Mongolia 1:21.121:22.881:13.741:15.491:27.18
3 Mikhail Kopylov (Михаил Копылов) 1:32.78 1:39.61 Russia 1:36.371:43.332:13.251:32.781:39.14

Pyraminx

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Bat-Erdene Sambuudolgor (Самбуудолгор Бат-Эрдэнэ) 4.18 5.69 Mongolia 5.734.724.186.636.74
2 Mikhail Kopylov (Михаил Копылов) 5.24 6.06 Russia 8.245.585.906.695.24
3 Semyon Sapunov (Семён Сапунов) 5.66 6.83 Russia 6.9810.097.815.665.71

Skewb

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Vladislav Korovin (Владислав Коровин) 5.56 6.53 Russia 8.185.645.566.767.18
2 Mikhail Kopylov (Михаил Копылов) 6.35 7.29 Russia 6.767.416.359.717.69
3 Daniil Okladnikov (Даниил Окладников) 6.48 7.78 Russia 7.748.057.558.776.48

Square-1

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Mikhail Kopylov (Михаил Копылов) 15.78 26.11 Russia 32.3215.7838.9320.1525.87
2 Nikita Yakovuk (Никита Яковук) 24.73 28.75 Russia 27.2828.0836.3824.7330.90
3 Vladislav Muratov (Владислав Муратов) 24.79 29.37 Russia 30.8329.8232.9224.7927.46